Eastern Alamance Eagle Invitational Results

A public board to discuss North Carolina high school and amateur wrestling.

Moderators: JRuthe, L. Lawson, DB

Eastern Alamance Eagle Invitational Results

Postby EACOACH » Sun Dec 16, 2012 12:56 am

Congratulations to Orange on back-to-back championships and to the entire field of teams on a very competitive tournament. Glad to see that nearly every team had a place winner this year. Thanks to all the teams for helping make our 25th anniversary a great one! Special congratulations to Jake DeAngelo of Southern Alamance who became the tournament's first four-time champion and voted Most Outstanding Wrestler

Team Scores
1 273.00 Orange
2 180.00 Northwest Guilford
3 156.50 Leesville Road
4 150.50 Southern Alamance
5 118.00 Jordan
6 102.50 Southern Nash
7 91.50 Northeast Guilford
8 82.50 East Chapel Hill
9 82.00 South Granville
10 81.00 Chatham Central
11 77.00 Cummings
12 74.50 Apex
13 74.00 Granville Central
14 67.50 NC School Of Science & Math
15 65.00 Eastern Alamance
16 64.50 Western Alamance
17 64.00 Graham
18 62.00 Bishop McGuinness
19 47.00 Cedar Ridge
20 46.00 East Wake
21 35.00 South Lenoir
22 14.00 Walter Williams

Final Matches

Championship
106 CJ Kimmerly, Leesville Road T-Fall Brandon Meeks, South Granville, 18-3
113 Chance Davis, Apex Dec Gonzalo Gracia, Orange, 4-1
120 Spencer Service, Jordan Dec Tristan Dean, Northwest Guilford, 4-2
126 Alexander Preudhomme, Bishop McGuinness Dec Jordan Decosse, Southern Nash, 4-1
132 Jake DeAngelo, Southern Alamance Dec Austin Jamison, Northwest Guilford, 3-0
138 Jack Twomey Kozak, Orange Dec Blake Millaway, Northeast Guilford, 4-0
145 Anderson Pope, Orange Dec Matt Cesari, Leesville Road, 4-2
152 Nathan Bizzell, Granville Central Fall Jacoby Benjamin, Southern Nash, 5:47
160 Ross Scott, Western Alamance Dec David Peters Logue, Orange, 6-3
170 Jacob Scarlett, Eastern Alamance M-Dec Jon Smith, Northwest Guilford, 14-2
182 Jackson Tucker, Leesville Road Fall Armond Berry, East Chapel Hill, 3:10
195 Cary Miller, Northwest Guilford M-Dec Masai White, East Chapel Hill, 9-0
220 Devontea Walker, Cummings Fall Argie Burnette, Orange, 3:44
285 Byron Stephenson, Orange Dec Courtland Parker, Jordan, 2-1

Consolation
106 Caison Scott, Southern Alamance Dec Josh Hedrick, Northwest Guilford, 5-4
113 Austin Comeford, Northwest Guilford Dec Zac Ragan, Western Alamance, 4-0
120 James Daggett, Chatham Central M-Dec Jared Flynn, Orange, 8-0
126 Collin Smith, Orange Dec Arie Freeman, Granville Central, 4-1
132 Patrick Brown, Northeast Guilford Dec Chris Jaeger, Chatham Central, 10-7
138 Evan Arredondo, Apex Dec Nick Trego, Bishop McGuinness, 8-4
145 Tyler Ceperano, Southern Alamance M-Dec Henry Seiler, NC School Of Science & Math, 12-3
152 Adam Howard, Cedar Ridge Dec Melik Jimenez, Orange, 3-2
160 Tyler Shull, East Chapel Hill Dec Brysen Thorpe, South Granville, 12-9
170 Jack LeMaster, Orange Dec Nick Owens, Southern Nash, 2-1
182 Anthony Poppo, Northwest Guilford Dec Benson Robles, NC School Of Science & Math, 5-1
195 Chris Long, Southern Alamance Dec Zarek Stafford, Leesville Road, 7-0
220 Terrance Reed, Graham Fall Alex Pineda, Southern Alamance, 2:22
285 Chris Pendergraft, Leesville Road Fall Dadrian Saunders, Eastern Alamance, 2:32

5th Place
106 Joe Scott, Orange T-Fall Dakota Medina, Southern Nash, 15-0
113 Zach Jones, Leesville Road Fall Brok Oakley, Jordan, 4:54
120 Mark Crider, Apex Dec Ballard Robinett, East Chapel Hill, 4-3
126 Jake McClellan, Northwest Guilford Frft Robbie Tomasic, Jordan
132 Jake Villabona, South Lenoir Dec Michael Proctor, Orange, 3-2
138 Allal Kartaoui, Jordan DQ Ozzy Palacios, Southern Nash
145 Daniel Krakowski, Apex Dec Brendan Way, Cedar Ridge, 3-2
152 Tyler Ruff, Leesville Road Fall Morgan Howell, NC School Of Science & Math, 4:49
160 Austin Greeson, Southern Alamance Dec Ethan Mason, Chatham Central, 1-0
170 Nelson Gregorio, Granville Central Fall Adam Lane, Cummings, :47
182 Seth Elkins, Chatham Central Frft Elijah Whitsett, Graham
195 Brock Wilson, Orange Fall Sterling Wilder, East Wake, 1:37
220 Cameron Cox, Northeast Guilford Fall Trevor Craft, East Wake, 2:27
285 Ricardo Guerrero, Cummings Fall Blaine Partin, Graham, 4:00
Attachments
Eagle 12 Brackets.pdf
Full Brackets
(791.84 KiB) Downloaded 117 times
Nathan Gardner
EA Wrestling
nathan_gardner@abss.k12.nc.us
EACOACH
Regular Member
 
Posts: 91
Joined: Wed Mar 23, 2005 3:35 pm
Location: Mebane, NC

Return to Wrestling

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot], Google Feedfetcher and 7 guests